در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...

ساختمونی ها

انواع درب چوبی

پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷ درب ساختمان
  • تصویر شماره انواع درب چوبی

نگاهی بر انواع درب چوبی در ایران

همانطور که مستحضر هستید درب های چوبی همواره یکی از مهمترین فاکتورهای زیبایی در معماری و دکوراسیون داخلی ساختمان ها می باشد، و هنگام خرید درب چوبی برای بسیاری از مخاطبین سوالاتی در مورد مرغوب بودن و انواع چوب های بکار رفته در درب های چوبی درب، فاکتورهای تاثیر گذار بر روی قیمت درب چوبی و انواع مدلهای درب چوبی خریداری شده به ذهنشان خطور میکند ازین رو در این مقاله تصمیم بر این گرفتیم تا به معرفی انواع درب های چوبی و جنسها و مدلهای آنها بپردازیم.

الف ) انواع مدلهای درب چوبی را میتوان به سه دسته کلی تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

  1. درب چوبی اتاق خواب
  2. درب چوبی لابی ((درب ورودی ساختمان))
  3. درب چوبی ضد سرقت

 

با توجه به نیازمندی ساختمان ابتدا باید تعیین کرد که هنگام خرید درب چوبی چه نوع کاربری باید برای آن مدنظر قرار دهیم تا پس از تعیین نوع مدل درب ورودی به فاکتورهایی نظیر کیفیت، رنگ و نوع جنس چوب بکار رفته توجه نماییم.

ب) عوامل تاثیر گذار بر قیمت درب های چوبی

قیمت درب چوبی یکی از اصلی ترین معیارهای خرید برای بسیاری از مخاطبین و خریداران ساختمانی بوده و عواملی چند که در ذیل به آن اشاره میکنیم تاثیر گذار می باشد:

  • کیفیت درب چوبی

مهمترین عامل تاثیرگذار بر روی قیمت درب چوبی چوب بکار رفته در آن و همچنین میزان نظم قرارگیری عناصر مختلف درب در کنار یکدیگر می باشد. به عنوان مثال در بازار چوب ، چوبهای روسی با نامهای ساپنا و یولکا موجود بوده که کیفیت چوب یولکا به مراتب بالاتر از ساپنا(ساسانا) می باشد مانند ام دی اف های خارجی و داخلی که از نظر کیفیت با یکدیگر تفاوت های عمده ای دارند.

هنگام خرید چنانچه اطلاعاتی چند در مورد نام چوبها اشاره کنید فروشنده درب چوبی شما را به عنوان مخاطبی آگاه دانسته و به شما توضیحاتی بیشتر برای انتخاب بهترتان خواهد داد.

  • لایی یا روکش درب چوبی

هرچقدر کیفیت روکش یا لایی در درب چوبی بیشتر باشد از نظر ضد آب بودن، ضد خش بودن، قابل شستشو بودن، براق بودن و ... میتواند به مراتب تاثیر گذار بر روی قیمت درب چوبی خریداری شده داشته باشد، چه بسا بهتر است حتماً از اطلاعات جزئی روکش یا لایی درب چوبی نیز از فروشنده و تولیدکننده درب چوبی سوالاتی چند بپرسید.

  • رنگ درب چوبی

از دیگر فاکتورهایی که بر روی قیمت انواع درب چوبی تاثیر گذار می باشد رنگ کاری و کیفیت رنگ خورده شده می باشد.

رنگکاری پایانی یا ((تاپ کوت)) با توجه به تکنیکهایی که استادکار رنگکاری بکار میبرد و بسته به مارکی که در رنگ بکار رفته سبب افزایش یا کاهش قیمت میگردد.

 

پ) انواع چوب های بکار رفته در درب های چوبی:

اگر نگاهی کوتاه به صنعت چوب بری و نجاری داشته باشیم متوجه خواهیم شد که چوب های متعددی در این صنعت وجود دارد که مورد استفاده هنرمندان چوب قرار میگیرد، اما ازین بین چوبهای خاصی وجود دارند که بنا به استحکام، دوام و تراکم بافت های سلولی حاکم بر آنها سبب استفاده بیشتر در تولید درب های چوبی شده است که نگاهی چند بر آنها داریم:

درب چوبی ساختمان صنوبر

1- چوب یولکا ((صنوبر))

امروزه در بازار چوب به چوب درخت صنوبر و همچنین نوع خاصی از درخت کاج یولکا گفته میشود، البته باید این نکته را توجه داشته باشید که چوب های روسی در بازار با نامهای ساپنا و یولکا نیز شناخته شده می باشند.

نقاط قوت: چوب درخت صنوبر چوبهای مستحکمتری نسبت به کاج بوده و درب چوبی صنوبر نیز به دلیل جنس آن حالت گلدار بوده و نقاشی کردن و سیلر زدن بر روی آن براحتی انجام می پذیرد، همچنین درب چوبی که از درخت صنوبر ساخته شده باشد در برابر آتش از مقاومت بیشتری برخوردار است.

نقاط ضعف : درب چوبی تولید شده از صنوبر نیز در برابر ضربات و خط و خش مقاومت کمتری داشته و در طول مرور زمان به رنگ قرمز یا صورتی متمایل میگردد.

موارد استفاده چوب صنوبر:

از چوب درخت صنوبر بیشتر برای درب های داخلی از جمله درب های اتاق خواب مورد استفاده قرار میگیرد و لذا لازم به ذکر است که از این نوع چوب برای انواع سبک های طراحی از جمله روستیک، مدرن امروزی، مدرن نیم قرن و کلاسیک استفاده میشود.

درب چوبی ساختمان گردو ساختمونی ها

2- چوب گردو

از دیرباز چوب درخت گردو همواره مورد توجه بسیاری از سازندگان انواع درب چوبی بوده و از ارزش بالایی برخوردار است

نقاط قوت: درب چوبی گردو بنا به بافت فشرده ای که در آن وجود دارد جزء چوبهای مستحکم به حساب آمده و به دلیل نقشینه بودن طبیعت این درخت سبب بوجود آمدن زیبایی هنگام ساخت درب های چوبی می باشد؛ همچنین جنس چوب گردو بدلیل بوی طبیعی آن به گونه ایست که در برابر حشرات موذی و موریانه مقاوم است.

نقطه ضعف:  بنا به کمیاب بودن درخت گردو و استفاده آنها هنگام خشک شدن درخت بر اساس عوامل زیست محیطی سبب شده است تا قیمت آن نسبت به سایر جنسهای چوب بیشتر باشد.

موارد استفاده چوب گردو:

با توجه به استحکام چوب گردو جهت ساخت هرگونه درب ورودی و داخلی نیز مناسب بوده و سبک طراحی کلاسیک در آن زیاد بکار برده میشود.

درب چوبی ساختمان گیلاس ساختمونی هادرب چوبی ساختمان - گیلاس - ساختمونی ها

3- چوب درخت گیلاس

درب چوبی درختان گیلاس خشک شده نیز دارای خصوصیات ذیل می باشد:

نقاط قوت: چوب گیلاس بنا به جنس منعطف آن نیز سبب شده تا در تمامی قسمت های انواع درب چوبی بکار رود و به دلیل اینکه تراکم شکل گرفته در این چوب نزدیک به هم می باشد سبب بوجود آمدن سطحی صاف برای آن شده است؛ همچنین تولیدکننده گان درب های چوبی چوب گیلاس را به عنوان دربی مطمئن و ایمن در برابر آتش و حرارت میشناسند.

نقاط ضعف: چوب درخت گیلاس بنا به نزدیک بودن رگ و ریشه بافت آن نیازمند سیلر بوده و قیمت آن بالا می باشد و لازم به ذکر است که درب چوبی تولیدشده گیلاس در طولانی مدت نیاز به تعمیر و مرمت خواهد داشت.

موارد استفاده چوب گیلاس:

درب تولید شده از چوب گیلاس در میان سازندگان درب های چوبی به عنوان دربی لوکس بوده و برای انواع درب های ورودی و درب های داخل ساختمان نیز کاربرد داشته و جزء سبک های کلاسیک به شمار میروند.

درب چوبی ساختمان بامبو ساختمونی ها

4- چوب درخت بامبو

درب های چوبی ای که از جنس بامبو ساخته میشوند امروزه به ندرت ساخته میشوند اما لازم دانستیم آن را در اینجا قید کنیم

نقاط قوت: ازین نوع چوب در ساخت درب های اتاق خواب مورد استفاده قرار میگیرد و با توجه به انعطاف داشتن این چوب در طرح ها و اشکال مختلفی تولید میگردد، همچنین این نوع درب ها نیز مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و از بین رفتن دارند.

نقاط ضعف: درب های اتاق خواب که از بامبو ساخته شده اند به مرور زمان دچار رنگ پریدگی و خراشیدگی شده و مناسب مناطق مرطوب نمی باشد چرا که دچار تورم به اصطلاح بادکردن چوب و دفرمه شدن آن میگردد.

موارد استفاده چوب بامبو:

درب چوبی بامبو بنا به زیبایی های خاص شیشه گونه ای که دارند در میان چوب های دیگر بی نظیر بوده و استفاده آن نیز به نوعی به سلیقه کاربران برمیگردد.

درب چوبی ساختمان ساج - ساختمونی ها

5- چوب درخت ساج:

چوب درخت ساج نیز در میان چوب ها به عنوان یکی از سنگینترین چوبها بوده که دارای خصوصیات ذیل می باشد:

نقاط قوت: درب های چوبی ای که از جنس ساج می باشند شامل طیف وسیعی از رنگها بوده و عمر طولانی نیز خواهند داشت و همچنین در برابر شرایط آب و هوایی، رطوبت، موریانه و پوسیدگی از مقاومت بالایی برخوردار می باشند.

نقاط ضعف: درب های چوبی که از جنس ساج ساخته و تولید میشوند نیازمند پولیش و سیلر هستند و با توجه به سنگین بودن وزنی این چوب هنگام تعمیر و حمل و نقل آن به زحمت بیشتری لازم است.

موارد استفاده چوب ساج:

همانطور که گفتیم با توجه به این که سنگینی درب های چوبی ساج زبانزد است برای استفاده در درب ورودی ساختمان و منازلی که سبک کلاسیک می باشند بسیار مناسب می باشد.

درب چوبی ساختمان ماهونی - ساختمونی ها

6- چوب درخت ماهگونی یا ماهون

درخت ماهگونی به عنوان یکی از گونه های گیاهان گلدار و الوارهای قرمز مایل به قهوه ای رنگ می باشد و بنا به بافت یک دست و وجود پرمگس های درخشان و براق نیز جزء یکی از پر مصرف ترین چوب های دنیا برای تهیه روکش های قیمتی محسوب میشود و با توجه به پیچ خوری و میخ خوری بالا مورد توجه بسیاری از کاربران حتی در ساخت قایق ها و بادبان های تفریحی می باشد

نقاط قوت: درب های چوبی ای که از جنس ماهون بوده دارای ظاهری زیبا بوده و با توجه به خاصیت های ذکر شده در بالا عایق خوبی برای صرفه جویی در اتلاف انرژی می باشد.

نقاط ضعف: درب های چوبی ماهون نیز به مرور زمان نیاز به نگهداری، بتونه کاری و لکه گیری می باشد و درب هایی که برای درب ورودی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد به مرور زمان تیره تر خواهند شد.

  موارد استفاده چوب ماهون یا ماهگونی:

بیشتر برای سبک های کلاسیک کاربرد داشته و برای استفاده در درب های ورودی و درب داخلی چوبی ساختمان کاربرد دارند.

درب چوبی ساختمان افرا - ساختمونی هادرب چوبی ساختمان افرا - ساختمونی ها

7- چوب درخت افرا

رنگ چوب افرا نیز سفید مایل به کرم با درخشندگی نسبتاً صدفی بوده که گاهی دارای رگه های قرمز نیز می باشد. از آنجا که  این چوب دارای رگه هایی با پیچ و تاب طبیعی می باشد از طیف وسیعی از رنگها میتوان در آن استفاده کرد

نقاط قوت: با توجه به ابزارخوری بالای این نوع چوب تا سالها کیفیت تولیدشده به همان حالت خواهد ماند و رنگهای تیره بر روی این نوع چوب ها به زیبایی جلوه گر خواهد بود ، همچنین از نظر مقاومت این نوع چوب ها از استحکام بالایی برخوردار بوده و درب های چوبی افرا نیز در برابر پوسیدگی مقاومت بالایی دارند.

نقاط ضعف: چنانچه سطوح چوبهای افرا نیز فاقد سیلر باشد با گذشت زمان حالت لکه دار دیده خواهند شد.

  موارد استفاده چوب افرا:

درب های چوبی افرا نیز مناسب درب های داخلی ساختمان از جمله اتاق خواب ها بوده و قابلیت جابه جایی و تعمیرات آسانی را دارند.

درب چوبی ساختمان روسی - ساختمونی ها

8- چوب درخت کاج سیبری یا روسی

در بازار چوب ایران به هرگونه چوب سفید وارداتی مرسوم بوده ولی کسانی که در این حرفه و با چوب روس مشغول بکار هستند تفاوت آنها را در انواع نراد، نوئل به خوبی متوجه میشوند، چوب های نراد فاقد درون بوده و رنگ آنها مایل به صورتی می باشد و ترک خوردگی کم، سنباده خوری نرم و میخ کاری و پیچ کاری بر روی آنها به سادگی امکان پذیر است

نقاط قوت: با توجه به فراوانی در این نوع چوب ها قیمت آن نسبت به سایر چوب ها ارزان تر بوده ، وزن کمتری دارند و مناسب خانواده های پرجمعیت می باشد؛ همچنین همانطور که در بالا گفتیم در برابر ترک خوردن ، تورم مقاوم بوده و با کمی سیلر کاری خوب در برابر حشرات موذی و موریانه مقاوم هستند.

نقاط ضعف: انواع درب چوبی ای که از نوع کاج سیبری می باشند عمدتاً ضربه پذیر بوده  و بیشتر در معرض خراشیدن می باشد و همچنین  طول عمر کمتری نسبت به چوب های حجیمتر و سنگین تر دارند.

موارد استفاده چوب کاج روسی:

چوب کاج برای درب های داخلی ساختمان و خانه هایی که به سبک مدرن امروزی هستند مناسب تر می باشد.

لازم به ذکر است که در صنعت تولید مبلمان و میز ناهارخوری نیز بدلیل سبک بودن این نوع از چوب ها کابرد بسیاری دارد و باعث سبکی کار میگردد.

درب چوبی راش ساختمان - ساختمونی ها

9- چوب درخت راش

گونه های درختان راش نیز در نیمکره شمالی به وفور یافت میشوند و تا 13 گونه از این نوع درختان در نقاط مختلف جهان شناسایی شده است، به طوری که راش ها از درختان غنی و حیاتی جنگل های جهان به حساب می آیند، البته شکل و شمایل آنها بنا به خواص و اقلیم های گوناگون فرق دارند؛ این گونه درختان در ایران، در استانهای گیلان و مازندران به وفور یافت میشوند و در گرمای زیاد رو به خشکی میروند.

نقاط قوت: از شاخصه های اصلی این نوع چوب ها کیفیت و ماندگاری آنها بوده و در برابر خش و سایش مقاوم تر بوده و همچنین سیلر بر روی چوب های راش جلای بهتری میبخشد.

نقاط ضعف: با توجه به بافت چوب با گذشت زمان از کیفیت رنگ کاسته شده و چنانچه رطوبت داشته باشد احتمال ترک خوردگی در چوب راش زیادتر میگردد، لازم به ذکر است که کار زیاد با چوبهای راش باعث حالت تهوع میگردد و باید از ماسک  مخصوص استفاده کرد.

همچنین با توجه به سنگین بودن چوب راش تولید درب های چوبی از جنس راش نسبتا کاری سنگین خواهد شد.

موارد استفاده چوب راش:

چوب راش برای ساخت درب های ورودی ساختمان که از سبک های کلاسیک استفاده میکنند مناسب بوده و در بسیاری از تولیدات درب و پنجره، تراورس راه آهن (( تکیه گاههای بتونی)) و صنعت میز و صندلی و مبلمان و صندوقچه های چوبی و سایر وسایل چوبی بکار می رود.

درب چوبی ساختمان بلوط - ساختمونی ها

10- چوب درخت بلوط قرمز

درب های چوبی ورودی ساختمان و برخی از اتاق ها نیز از طریق این نوع چوب ساخته میشوند

نقاط قوت: با توجه به تراکم طبیعت این گیاه برای نجاران یکی از خوش دست ترین چوب ها بوده و رنگ آمیزی آن بسیار متنوع و به سادگی امکان پذیر است البته قبل از رنگ آمیزی باید سیلر کاری نیز انجام بگیرد.

نقاط ضعف: بلوط قرمز بنا به پرمنفذ بودن این گیاه سبب میشود رطوبت را در خود جذب نماید و سبب تغییر اندازه و انقباض آن میشود.

موارد استفاده چوب بلوط قرمز:

برای تولید درب های ورودی ساختمان برای ساختمان هایی که سبک مدرن و یا آمیخته ای از کلاسیک و مدرن استفاده میکنند بسیار مناسب می باشد.

درب چوبی ساختمان - بلوط سفید - ساختمونی ها

11- چوب درخت بلوط سفید یا زرد((شاه بلوط))

بلوط سفید بر خلاف بلوط قرمز به حالتی است که آب در آن نفوذ نکرده و برای صیقل دادن و ایجاد ظاهری زیبا بسیار مطلوب بوده و رنگ آمیزی در آن به صورت هایلایت در می آید. و بیشتر برای انواع درب چوبی ورودی ساختمان و طرح های کلاسیک نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

فعالان صنعت چوب میتوانند، کسب و کار خود را در سایت ساختمونی ها به صورت رایگان و یا ویژه تبیلغ نمایند.

  ثبت آگهی رایگان